sobota, 23, czerwiec 2018

Zaprasza na comiesięczne spotkanie. Informacje z ostatniego spotkania.

 

 

 
Ostatnie spotkanie z 10 września poświęcone było wspomnieniom z okresu II Wojny Światowej. Przy 100% frekfencji członkowie wspominali przeżycia z czasu wojny i po wyzwoleniu.
 
klus
 
Pani Maria Sapeta zapoznała członków z utworami Michała Juraszka z okresu II Wojny Światowej (okupacja). Michał Juraszek (dziadek Pani Marii) syn Józefa i Marii z Pawlusów urodził się 28.08.1897r. w rodzinie chłopskiej we wsi Cięcina. W rodzinnej wiosce ukończył tylko 4 klasy szkoły ludowej, na dalsze kształcenie się nie miał warunków ponieważ musiał pomagać rodzicom na gospodarstwie.
 
klub
 
 
W 1916r wzięty do wojska austriackiego, skierowany na front rosyjski został porażony gazem. W czasie I Wojny Światowej wcielony do Wojska Polskiego, stacjonował we Lwowie do 1921r. Wrócił do rodzinnej wsi, ożenił się i objął gospodarstwo które otrzymał w spadku po ojcu. We wrześniu 1939r dostał kartę mobilizacyjną jednak na skutek trwałego kalectwa nie został powołany. Przez cały okres okupacji pracował na swoim gospodarstwie w Cięcinie. Po wojnie był radnym GRN, członkiem GS i Kółka Rolniczego. Pierwsze próby literackie M.Juraszek datują się na okres okupacji. Jego utwory to na ogół rymowane satyry na miejscowe stosunki o charakterze zdecydowanie okolicznościowym. Nie pisał w ogóle utworów osobistych, refleksyjnych. Uprawiał małe formy merytoryczne o charakterze ludowym - anegdoty. Język ich jest prosty ze skłonnością do archaicznej staropolskiej składni. Swoje utwory drukował w Gromadzie, Rolniku Polskim oraz Karcie Groni.
 
 
klub

 

Spotkanie członków Klubu zakończyło się złożeniem życzeń Sto Lat solenizantowi Franciszkowi Stopce.

 

S. Piela

 

Klub Seniora Przyjaźń w Cięcinie zaprasza na comiesięczne spotkanie w siedzibie OSP w Cięcinie .

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w klubie Seniora Przyjażń w czwartek (12.10.2017r) o godz.18-tej

 - w pomieszczeniu biblioteki w Cięcinie.

 

Zarząd.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia