czwartek, 24, maj 2018

Poświęcenie Sztandaru Koła Łowieckiego.

 

 

 

 

 

4 listopada Koło Łowieckie „Knieja” z Cięciny świętowało swoje 70 lecie istnienia.

 

 

knieja

 

Uroczystości związane z Jubileuszem rozpoczęte zostały dziękczynną mszą św. w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie.


W nabożeństwie uczestniczyli myśliwi wraz z rodzinami, zaproszeni goście m.in. Małgorzata Pępek Poseł na Sejm RP, Jan Chrząszcz Wicewojewoda Śląski, władze okręgowe PZŁ z Przewodniczącym OZ w Bielsku Białej Michałem Jordanem, Roman Kurzyk Dyrektor Firmy Żywiec Zdrój, samorządowcy z Wójtem Piotrem Tyrlikiem oraz Przewodniczącym RG Węgierska Górka Wojciechem Soblem i RG Radziechowy-Wieprz Piotrem Pielą, przedstawiciele nadleśnictwa Jeleśnia z Nadleśniczym Andrzejem Żbikowskim, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych kół oraz sztandar koła „Knieja”.

 

Podczas mszy został poświęcony oraz przekazany sztandar Koła Łowieckiego „Knieja”.

 

knieja

 

Po uroczystej mszy świętej wszyscy goście zgromadzili się w karczmie „Pod Niedźwiedziem” w Węgierskiej Górce, gdzie przy suto zastawionych stołach, w rytmie zespołu muzycznego świętowali jubileusz do późnych godzin nocnych.

 

W czasie uroczystości Łowczy Okręgowy wręczył Pośmiertny Medal za Zasługi Łowieckie dla ŚP. Tadeusza Jurasz który był głównym inicjatorem zakupu sztandaru oraz znanym działaczem w Kole. Medal odebrała Żona Ola Jurasz. 

 

knieja

 

knieja

 

Tekst i Zdjęcia. Tomasz Mreńca https://web.facebook.com/fotobreakpl/

 

Fotorelacja autorstwa Tomasza Mreńcy poniżej:

 

70 lat Koła Łowieckiego Knieja

 

Koło myśliwskie "Knieja"

Nie mały wpływ na ilościowe kształtowanie się populacji różnych gatunków zwierząt na terenie Cięciny ma działalność człowieka. Koło łowieckie zostało założone na terenie obejmującym także Cięcinę nie tylko po to, aby dawać możliwość uprawiania sportu jej członkom, lecz przede wszystkim po to, aby prowadzić dozór i kontrolę zwierzyny i odpowiednio nią gospodarować.

 

Na terenie Cięciny istniało koło łowieckie już przed drugą wojną światową, będąc jednym z najobfitszych w zwierzynę i największych pod względem obszaru na Podbeskidziu. Podczas wojny Koło nie prowadziło działalności. Koło w dzisiejszej postaci założone zostało jako obwód nr 63 dnia 29.11.1947 r. W chwili obecnej gospodaruje na 5020 ha powierzchni w tym 3077 ha lasów a 1943 ha pól.

 

Do koła łowieckiego należy 46 członków, którzy spotykają się ze sobą regularnie na polowaniach grupowych odbywających się ok. 4-6 razy na rok, w tym w dniu imienin Huberta, gdyż św. Hubert jest patronem myśliwych, oraz w wigilię. Poluje się na różne gatunki zwierzyny zależnie od pory roku, w której jest określone, na co wolno polować. Wiąże się to z troską o utrzymanie gatunku, a nie wytrzebienie go. Dla przykładu na sarny wolno polować tylko od 1 października do 15 stycznia. Cały rok można polować na grupę gatunków określanych mianem „szkodniki”. Członkowie oprócz odstrzału zwierzyny prowadzą także jej dokarmianie w okresie zimowym, przez budowę licznych paśników uzupełnianych zebranym specjalnie w lecie sianem oraz liściarką. Myśliwi troszczą się o utrzymywanie tzw. „lizawek” tzn. punktów, w których umieszczana jest sól. Jest to najczęściej stary, już trochę zniszczony pień, w którym można umieścić pięciokilogramową kostkę.

 

Co roku z kasy koła zakupywane jest 500 do 1000 kg soli na cały obszar łowiska. Rokrocznie w łowisku tworzonych jest kilka poletek zaporowo-żerowych w celu dokarmienia zwierzyny i powstrzymania jej przed niszczeniem upraw rolniczych wysuniętych nieco dalej od siedlisk ludzkich.

 

W łowisku występuje wiele gatunków zwierząt, niektóre populacje mimo nakładanych starań giną. Przykładem może być bażant, którego ponowne zasiedlanie nie dało od wielu lat pożądanych rezultatów. W roku 2000 do łowiska zostało zakupionych i wpuszczonych 120 sztuk tego ptaka jednak - mimo braku polowań - populacja została wytrzebiona głównie przez lisy i jastrzębie, w mniejszym stopniu przez kłusowników. Ostatni raz populacja bażanta na terenie obwodu łowieckiego Cięcina była odnawiana w roku 2009. (patrz Introdukcja bażantów)

fiddler

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia