- Szczegóły
- Opublikowano: 13 listopad 2019
Historia Cięciny z końca XIXw. zapisana w protokołach z posiedzeń Rady Gminy Cięcina.
Polecamy lekturę protokołów z posiedzeń Rady Gminy Cięcina od roku 1869. Oryginalne dokumenty wraz z ich kopią współczesnego zapisu zostały przygotowane przez Ireneusza Ficonia. Dokumenty te można zobaczyć pod linkiem, klikając na poniższe zdjęcie:
Protokoły przedstawiają historię i życie mieszkańców Cięciny z końca XIXw. Opisują problemy z jakimi musieli się zmierzyć oraz decyzje jakie wówczas były podejmowane, które nierzadko ich konsekwencje do dziś są zauważalne.
W tych dokumentach można dowiedzieć się ile kosztowało utrzymanie gminy, nauczyciela miejscowej szkoły, utrzymanie dróg i ich budowa, opłaty na powstający szpital w Żywcu. Problemy z końca XIX są aktualne na początku XXI. Mają tylko inną wartość i są bardziej lub mniej „priorytetowe”
Gmina Cięcina – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1954 w województwie krakowskim (dzisiejsze woj. małopolskie). Siedzibą władz gminy była Cięcina.
Gmina zbiorowa Cięcina została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie żywieckim w woj. krakowskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich: Bystra, Brzuśnik, Cięcina, Juszczyna, Wieprz i Żabnica. 1 stycznia 1950 z gminy Cięcina wyłączono część gromady Wieprz (przysiółek Pawlusie) i włączono do Żywca. Według stanu z dnia 1 lipca 1952 roku gmina Cięcina składała się z 6 gromad: Brzuśnik, Bystra, Cięcina, Juszczyna, Wieprz i Żabnica.
Gmina została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 roku po reaktywowaniu gmin a jej dawny obszar wszedł w skład gmin Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka
źródło: wikipedia
fiddler
Czytaj więcej...