sobota, 03, czerwiec 2023

Historia Cięciny z końca XIXw. zapisana w protokołach z posiedzeń Rady Gminy Cięcina.

 

 

 

 

 

 

Polecamy lekturę protokołów z posiedzeń Rady Gminy Cięcina od roku 1869. Oryginalne dokumenty wraz z ich kopią współczesnego zapisu zostały przygotowane przez Ireneusza Ficonia. Dokumenty te można zobaczyć pod linkiem, klikając na poniższe zdjęcie:

 

europa_da_sie_lubic

 

Protokoły przedstawiają historię i życie mieszkańców Cięciny z końca XIXw. Opisują problemy z jakimi musieli się zmierzyć oraz decyzje jakie wówczas były podejmowane, które nierzadko ich konsekwencje do dziś są zauważalne.

W tych dokumentach można dowiedzieć się ile kosztowało utrzymanie gminy, nauczyciela miejscowej szkoły, utrzymanie dróg i ich budowa, opłaty na powstający szpital w Żywcu. Problemy z końca XIX są aktualne na początku XXI. Mają tylko inną wartość i są bardziej lub mniej „priorytetowe”

 

Gmina Cięcina – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1954 w województwie krakowskim (dzisiejsze woj. małopolskie). Siedzibą władz gminy była Cięcina.

 

Gmina zbiorowa Cięcina została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie żywieckim w woj. krakowskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich: Bystra, Brzuśnik, Cięcina, Juszczyna, Wieprz i Żabnica. 1 stycznia 1950 z gminy Cięcina wyłączono część gromady Wieprz (przysiółek Pawlusie) i włączono do Żywca. Według stanu z dnia 1 lipca 1952 roku gmina Cięcina składała się z 6 gromad: Brzuśnik, Bystra, Cięcina, Juszczyna, Wieprz i Żabnica.

 

Gmina została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 roku po reaktywowaniu gmin a jej dawny obszar wszedł w skład gmin Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka

 

źródło: wikipedia

 

fiddler

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia