poniedziałek, 04, lipiec 2022

Nawiązuje do starej pieczęci Cięciny.

30 czerwca 2014r. został zatwierdzony herb gminy Węgierska Górka: W polu czerwonym, na trójwzgórzu zielonym, szlachcic węgierski o wąsach i włosach czarnych, w stroju błękitnym, pasie i butach czarnych, w czapce błękitnej z piórami i wyłogiem czarnymi, takąż pochwą szabli u lewego boku, trzymający w prawicy przed sobą wyciągniętą szablę srebrną z jelcem złotym w skos lewy, w lewicy lejce, siedzący na koniu kroczącym srebrnym z takimiż lejcami, uprzężą, siodłem i popręgiem, z kopytami, grzywą, i ogonem złotymi.

herb_wg

Herb gminy Węgierska Górka nawiązuje z jednej strony do pieczęci dawnej jednostkowej gminy Cięcina, która wyobrażała w polu pieczęci jeźdźca. To właśnie na gruntach Cięciny założono folwark Węgierska Górka, który rozwinął się w dzisiejszą siedzibę władz gminy.

herb_ciecina

Z drugiej strony, poprzez barwy herbu, umieszczenie jeźdźca na trójwzgórzu, oraz jego specyficzną stylizację, otrzymujemy nawiązanie do Węgier, zatem do nazwy siedziby władz gminy.

herb_wegier

Istnieje także pewna ogólniejsza symbolika heraldyczna tynktur użytych w herbie. Złoto wyraża delikatność, życzliwość, otuchę, wzniosłość, szlachetność, srebro oznacza pokorę, czystość, uczciwość, niewinność, niepokalaność, bogactwo, czerwień odwagę, waleczność, chwałę, błękit piękność, wzniosłość, pochwałę, prawość, czerń bogactwo, ale i pokorę, zieleń miłość, honor, dworskość. Niezależnie od tego, znaczenie mają też kombinacje barw. Złota z czerwoną oznaczają wolność, stałość i niezależność, srebrna z czerwoną oznaczają odwagę, srebrna z czarną - powściągliwość, skromność, zielona z czerwoną twardość i moc57. Dopuszcza się, na potrzeby poligrafii i grafiki komputerowej, wyrażanie tynktury srebrnej przez kolor biały, złotej przez kolor żółty.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia