- Szczegóły
- Opublikowano: 25 lipiec 2014

Nawiązuje do starej pieczęci Cięciny.
30 czerwca 2014r. został zatwierdzony herb gminy Węgierska Górka: W polu czerwonym, na trójwzgórzu zielonym, szlachcic węgierski o wąsach i włosach czarnych, w stroju błękitnym, pasie i butach czarnych, w czapce błękitnej z piórami i wyłogiem czarnymi, takąż pochwą szabli u lewego boku, trzymający w prawicy przed sobą wyciągniętą szablę srebrną z jelcem złotym w skos lewy, w lewicy lejce, siedzący na koniu kroczącym srebrnym z takimiż lejcami, uprzężą, siodłem i popręgiem, z kopytami, grzywą, i ogonem złotymi.Herb gminy Węgierska Górka nawiązuje z jednej strony do pieczęci dawnej jednostkowej gminy Cięcina, która wyobrażała w polu pieczęci jeźdźca. To właśnie na gruntach Cięciny założono folwark Węgierska Górka, który rozwinął się w dzisiejszą siedzibę władz gminy.
Z drugiej strony, poprzez barwy herbu, umieszczenie jeźdźca na trójwzgórzu, oraz jego specyficzną stylizację, otrzymujemy nawiązanie do Węgier, zatem do nazwy siedziby władz gminy.
Istnieje także pewna ogólniejsza symbolika heraldyczna tynktur użytych w herbie. Złoto wyraża delikatność, życzliwość, otuchę, wzniosłość, szlachetność, srebro oznacza pokorę, czystość, uczciwość, niewinność, niepokalaność, bogactwo, czerwień odwagę, waleczność, chwałę, błękit piękność, wzniosłość, pochwałę, prawość, czerń bogactwo, ale i pokorę, zieleń miłość, honor, dworskość. Niezależnie od tego, znaczenie mają też kombinacje barw. Złota z czerwoną oznaczają wolność, stałość i niezależność, srebrna z czerwoną oznaczają odwagę, srebrna z czarną - powściągliwość, skromność, zielona z czerwoną twardość i moc57. Dopuszcza się, na potrzeby poligrafii i grafiki komputerowej, wyrażanie tynktury srebrnej przez kolor biały, złotej przez kolor żółty.
Czytaj więcej...