czwartek, 25, luty 2021

Ponad dwa lata temu 12 listopada 2006 r. odbyły się wybory samorządowe. Mieliśmy po raz kolejny okazję, aby wziąć władze w swoje ręce i wybrać Wójta oraz przedstawicieli naszej wsi do Rady Gminy Węgierska Górka.

Prezentujemy Czytelnikom artykuł i sondę specjalnie przygotowaną na tę okazję.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. Mieszkańcy gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum) lub za pośrednictwem organów gminy jakimi jest Rada Gminy oraz Wójt.

O 4 miejsca w Radzie Gminy przyznane naszej wsi ubiegało się 23 kandydatów, reprezentujących 7 komitetów wyborczych. Uprawnionych do głosowania było 3 332 mieszkańców, głosowało 1 721, frekwencja w wyborach wyniosła 51,81%

W wynik przeprowadzonych wyborów mandaty radnych uzyskali:

Jopek Maria lat 60 - 384 głosy

Figura Leon Józef lat 66 - 382 głosy

Żur Józef lat 61 - 349 głosów

Kuchejda Krystyna lat 67 - 297 głosów

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny zobowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy, utrzymywać stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmować zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawiać je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."

Działalność organów gminy w tym Rady Gminy jest jawna a ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z innych ustaw. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.

W związku ze zbliżającą się połową kadencji może warto pokusić się o refleksję. Zastanowić się przez chwilę nad tym, dlaczego jako wyborcy nie korzystaliśmy z możliwości udziału w sesjach rady gminy i posiedzeniach komisji, marnując przez to okazję do czynnego udziału w życiu naszej wspólnoty samorządowej.

Jednocześnie zachęcamy naszych przedstawicieli, którzy tak intensywnie zabiegali o głosy wyborców przed wyborami o przedstawienie swoich dokonań oraz stanu realizacji obietnic przedwyborczych.

Z okazji rocznicy zwycięstwa w wyborach redakcja portalu składa naszym Radnym gorące życzenia pomyślności i konsekwencji w dalszej działalności dla dobra naszej wsi. Niechaj słowa złożonej przysięgi będą dla Was drogowskazem w dalszej pracy na rzecz Cięciny i nas - Cięcinian.

RAPTOR

 

Komentarze   

0 #95 ziom 2009-08-02 14:00
Po przeczytaniu artykułu z przykrością muszę stwierdzić że jedynymi zarzutami w stosunku do naszych radnych jest to, że udzielają się społecznie na rzecz Naszej Cięciny oraz że chcą zrobić coś porzytecznego bez oglądania się na to czy dostaną za swą działalność chociaż słowo "dziękuję".(pom ijam tutaj p.radnego z Żabnicy działającego w klubie Skałka.)
P.S
Nienawiść pana byłego radnego J.W. osiąga już chyba apogeum.
0 #94 Mały gazda 2009-07-31 23:56
W dzisiejszej GW piszą o radnych z naszej gminy. Link do artykułu: http://www.tinyurl.pl?8GaXIxXV
0 #93 RAPTOR 2009-01-14 20:19
W art. 134. Kodeksu pracy określone jest:
"Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy".
Zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom co najmniej 5 minutową przerwę wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. 15+5 to wychodzi 20 minut. Czy urzędnicy są w stanie w tym czasie zrobić zakupy? Raczej nie.
Jeżeli komuś się nie podoba system pracy urzędników to art. 227 Kodeksu postępowania administracyjne go umożliwia złożenie tzw. skargi. Przedmiotem skargi może być w szczególności: zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników,nar uszenie praworządności lub interesów skarżącego, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Pozdrawiam
0 #92 Efes 2009-01-14 18:51
Jakoś nie mogę uwierzyć,że "była pracowniczka " nie zna drogi do szefów niekompetentnyc h pracownic i musi korzystać z forum aby poskarżyć się na urzędniczkę.I jaki z tego efekt?Przecież nikt nie wie o kogo chodzi i w stosunku do kogo wyciągać konsekwencje.Ta kim anonimowym narzekaniem nie zmienimy stosunku urzędnika do obywatela.Sekre tarz Urzędu, czy Wójt nie mają możliwości stać nad każdym pracownikiem i pilnować jego zachowań.Wiecej odwagi drogie Panie !
0 #91 malinka 2009-01-14 16:12
Ja takze podpisuje sie pod kometarzem "byla pracowniczka "
Zalatwiajac sprawe w gminie okazalo sie ze jest na zastepstwie osoba niekompetentna ktora wprowadzila mnie w blad ktory kosztowal mnie duza strate czasu a nawet pieniedzy. A tylko dlatego ze urzedniczka odpowiedzialna za swoje stanowisko poszla w czasie pracy na "kolede"
0 #90 miesz/k/aniec 2009-01-13 17:27
na Raptora w wyborach na Wójta bo takich światłych ludzi nam trzeba we władzach Gminy.
0 #89 RAPTOR 2008-12-19 17:16
Witam wszystkich forumowiczów

- dotyczy spraw lokalnych

Jeżeli uznamy, że podsumowaniem artykułu była sonda to faktycznie wyniki można uznać za porażkę. Nie myślę tutaj wyłącznie o porażce Radnych. Na łopatkach leżymy wszyscy, Ci wybrani, bo nie wtajemniczają wyborców w to co robią dla Wsi i Ci co wybierali, bo rozwój i dobro Wsi zrzucili na Wybranych.
Trzeba docenić postawę Radnych, przynajmniej tych dwóch, którzy zaakcentowali swą obecność na forum zapraszając na zebrania. Szkoda, że przy okazji nie podziękowali za złożone życzenia z okazji "półmetka". Pani M.J. w pierwszym poście na forum napisała, że wie o istnieniu portalu i czyta opinie. Podejrzewam, że znajdują też czas pozostali Radni by zobaczyć co w Cięcinie.. przepraszam, na portalu ciecina.eu się dzieje. Musimy przyznać, że zebrali trochę negatywnych opinii. Nie mam na myśli tych skrajnie negatywnych, ale te, w których padały między innymi pytania o realizację poszczególnych pozycji uchwalonego przez Nich Planu rozwoju lokalnego. Trzeba żałować, że żaden z Radnych chociaż w przysłowiowym skrócie nie spróbował przestawić swoich dokonań na "półmetku", tak jak to zrobił p. Wojciech Jeleń pisząc o Halnym.
Należy sądzić, że Rada Sołecka wykorzysta działalność portalu i zamieści na jego łamach ogłoszenie o Zebraniu Wiejskim i przedstawi np. proponowany porządek obrad.
Oczywiście jeżeli Redakcja pozwoli zasadnym byłoby, tak jak to proponuje taki jeden, wszystkie te nasze pytania "zebrać do kupy" opublikować na łamach portalu w formie listu otwartego do Naszych Radnych. Nie zapominając również o tym, żeby forma papierowa na ręce np. Przewodnicząceg o Rady Gminy dotarło z uprzejma prośba o zajęcie stanowiska na Zebraniu Wiejskim.
Jest tylko małe niebezpieczeńst wo. Czy na tym Zebraniu będzie miał kto wysłuchać odpowiedzi.

- dotyczy polemiki z takim jednym

Nie jestem uprawniony do wydawania wyroków w przypadku przestępstw. Od tego są sądy, od sądu rejonowego począwszy na Sądzie Ostatecznym kończąc. I tym zdaniem kończę temat pana M.G.
Pisząc o "środowiska prawnicze Sląską czy Małopolski" myślałem o rówieśnikach pan Z.Z. a nie o betonie z korporacji prawniczych.
Niestety ten pan w pewnych sytuacjach popełniał również fuszerkę.
Odnośnie mojego krzyku znaleziony cytat w necie:
"Nie stosuj nagminnie DUŻYCH LITER. W Internecie oznaczają one zwykle krzyk, pomijając fakt, że większa ilość tekstu jest wtedy raczej mało czytelna. Duże litery służą jedynie do podkreślenia i wyraźnego zaznaczenia fragmentu tekstu"
Źródło http://www.kolopedagogiki.fora.pl/ogloszenia,12/netetykieta,34.html
Polecam całość tekstu.

Pozdrawiam

R A P T O R
a nie żaden Raktor.
0 #88 taki jeden 2008-12-19 14:56
Ratorze,

W przypadku doktora G. nie bylo zadnego zbierania dowodow by "bo wyrok juz zostal ogloszony".Nie bylo tez zadnych watpliwosci. Dowody byly i zostaly potwierdzone przez niezalezna komisje profesorow z Niemiec. Wiec ta Twoja teza leczenia patologii inna patologia nijak sie ma sie tu do faktow.
Prosze nie manipuluj nimi.
Pan doktor G. ktory ktory na skutek swego bledu w sztuce lekarskiej nieumyslnie pozbawil zycia pacjenta, a innych na to narazil i ma jeszcze ok.40zarzutow korupcyjnych (w tym bardzo plugawych pisalem o nich wczesniej) czeka na polityczna decyzje jaki wyrok maja wydac "niezalezni" sedziowie(juz widze Twoje "swiete" oburzenie wynikajace pewnie z naiwnosci lub przyjetej pozy), a minister ktory go pomowil (czego oczywiscie absolutnie nie powinien czynic) zostal skazany wyrokiem ktory tak naprawde "puszcza go w skarpetkach". Stalinizm czystej wody!
Wiesz ja nie przywiazuje sie do nazwisk! Nie mam swoich ulubionych politykow i zawsze staram sie
patrzyc na fakty i co dana osoba zrobila nie dla srodowiska ktore go popiera lecz przede wszystkim dla calej zbiorowosci. Na tej podstawie weryfikuje swoje wyborcze preferencje. Barwy partyjne nie maja dla mnie zadnego znaczenia.Jezel i ten minister naruszal interesy swojej korporacji prawniczej bo np. otwieral droge do zawodu mlodym, zdolnym ludziom ktorzy nie maja "plecow" tym samym zwiekszal dostep do uslug prawniczych co w efekcie z korzyscia dla obywatela obnizalo ceny tych uslug- to trudno zeby "srodowiska prawnicze Slaska czy Malopolski" nie chcialy sie go pozbyc! Nie tylko zreszta one.Wiec sprawa doktora G. nadawala sie tu w sam raz. Zobacz co sie dzieje z osobami ktore w innych zawodach popelnia tak duza fuszerke.

aha ...uzywanie przeze mnie znaczka ":-)" nie jest zadnym "usmieszkiem" tylko sympatycznym usmiechem, a Twoj nick pisany wielkimi literami capsem czy z "shiftem" zastepuje "krzyk". Tak to sie okresla w "netykiecie".
Ciekaw jestem czy przedstawiajac sie drugiej osobie krzyczysz czy mowisz zwyklym tonem?
Pozowales przeciez tutaj na eksperta w tej dziedzinie.

Pozdrawiam
0 #87 RAPTOR 2008-12-18 18:35
Szanowny taki jeden

Gorącą przepraszam, że nie zauważyłem twojego postu w który zarówno gratulowałeś Redakcji umiejscowienia kamery jak i przedstawiłeś bardzo ciekawą propozycję aby podświetlić Kościół i kompleks budynków przy Kościele. Trzeba mieć nadzieję, że Nasi Radni podczas realizacji jednego z przedsięwzięć Planu rozwoju lokalnego jakim jest "Remont kompleksu zabytkowego przy Kościele św. Katarzyny (2007 - 2010)" tę propozycje uwzględnią.
Dziękuję, że poświęcasz mi tyle uwagi. To dla mnie wielki zaszczyt. Nie wiem jednak gdzie i w jaki sposób deprecjonowałem "pożyteczne instytucje naszego państwa". Możesz mi wierzyć lub nie, ale jestem dumny, że nie zarzuciłeś mi jeszcze "nacjonalizmu". Twoje zarzuty, że przekraczam granice za którą jest zaściankowość traktuję jako głupi żart nie wymagający komentarza.
ad (4) Zastanawia mnie ten uśmieszek na końcu zdania.
ad (8) Jak jest winny i winy zostaną mu udowodnione to mam nadzieje, że Sąd wyda sprawiedliwy wyrok. Męczennikiem ten pan dla mnie nie jest, jednak w pewnych środowiskach traktowany jest i będzie jako autorytet oczywiście nie w dziedzinie moralności. Wydaje mi się, może się mylę, ale walcząc z patologią nie można stosować metod patologicznych jakim jest w mojej ocenie zbieranie dowodów żeby udowodnić fakt przestępstwa bo wyrok już w świetle kamer został wydany. Owy pan minister w środowiskach prawniczych Śląska i Małopolski uważany jest za postać bardzo kontrowersyjną (i to jest takie lekkie określenie). Nie sądzisz, że można te "pewne grupy społeczne", których bezkarność może doprowadzić do katastrofy i anarchii, nazwać po imieniu?

Uważam, że przytoczone słowa Pawła Jasienicy są aktualne i to zarówno gdy patrzymy na nie przez pryzmat Małej i Dużej Ojczyzny oraz obecnej i byłej władzy. Ale czyż w historii pod wypisanymi hasłami na sztandarach nie czyniono rzeczy, które nijak nie miały się do treści tych haseł.

Mój nick nie ma nic wspólnego z Caps Lockiem. To brat cioteczny wciśniętego i przytrzymanego Shift-a.
Odnośnie manipulowania, to pewnie tylko moje bezpodstawne domysły. Tylko co znaczy ten uśmieszek.

Czy nie uważasz, że odrobina humoru w tym naszym ziemskim życiu to jakiś nietakt. A może to nie wszystko było "żartem".
0 #86 mac 2008-12-18 17:48
tutaj powinnismy pisac o tym co sie nam podoba i o tym co nie,dawac nowe propozycje i pomysly,wybrac rzeczy najistotniejsze a pozniej niech ktos z uzytkownikow idzie na zebranie wiejskie jako przedstawiciel "teamu ciecina.eu"

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo

Waleczny Wiktor

 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia