niedziela, 03, lipiec 2022

Średniowieczni rycerze nadal istnieją i zapraszają w swoje szeregi.

 

Bractwo rycerskie "Chorągiew Żywiecka" to prężnie rozwijająca się grupa, powstała w celu rozpowszechniania i popularyzowania kultury oraz historii średniowiecza, poprzez rekonstrukcje strojów, obyczajów, rzemiosł oraz bitew tego okresu. Początki "Chorągwi Żywieckiej" sięgają 2000 roku, kiedy to jej dowódcą był Marcin Semik. Pierwsza nazwa bractwa brzmiała "Żywiecka Drużyna Wolnych Rycerzy", liczyło ono wówczas około 40 członków. Po licznych perturbacjach liczba ta zmalała. "Chorągiew Żywiecka" może poszczycić się udziałem w tak prestiżowych wydarzeniach jak m.in. rekonstrukcje bitwy pod Grunwaldem, Beskidzkie dni fantastyki "Grojkon", czy Jarmark Świętojański w Bielsku-Białej.

Nasze bractwo zajmuje się rekonstrukcją okresu potocznie zwanego "grunwaldzkim", czyli czasów króla Władysława Jagiełły oraz wspaniałego zwycięstwa oręża polskiego w bitwie pod Grunwaldem. Poza wyjazdami na rozliczne turnieje, bitwy a nawet wystawne uczty, organizujemy różne pokazy, mające na celu głównie przybliżenie widzom realiów wieków średnich.

"Chorągiew Żywiecka" daje jedyną w swoim rodzaju szansę stać się prawdziwą średniowieczną damą, tudzież wspaniałym rycerzem w lśniącej zbroi. Oczywiście wymaga to przejścia przez różne "stopnie wtajemniczenia", jednakowoż jest to bardzo ciekawa i dająca dużą satysfakcję droga.

Oczywiście wszystko czym się zajmujemy i co prezentujemy wymaga ogromnego wkładu pracy oraz wcześniejszego treningu. W tym celu spotykamy się w każdą sobotę w godzinach 10-14 poza okresem wakacyjnym w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu. Tam też doskonalimy swoje umiejętności rzemieślnicze (tj. szycie, kolczużnictwo i wiele innych), taneczne (uczymy się zarówno dystyngowanych tańców takich jak np. "Ballada", oraz tych mniej skomplikowanych lecz bardzo żywiołowych jak choćby sławetne "Praczki") oraz bojowe. W najbliższej przyszłości mamy również zamiar uczyć się jazdy konnej oraz strzelania z łuku.

Jak sama nazwa wskazuje wszyscy członkowie bractwa są jak jedna rodzina. Jak w każdej rodzinie zdarzają się czasem konflikty, ale to nic w porównaniu z tym, jakim wsparciem i przyjaźnią się darzymy. W końcu kim byłby rycerz na polu bitwy bez wiernego kompana przy swym boku?

Tak prężnie działająca instytucja jak "Chorągiew Żywiecka" nie mogłaby funkcjonować bez zbioru praw, swego rodzaju kodeksu. Dlatego też powstało "Prawo Chorągwi", w którym szczegółowo opisany i skodyfikowany został każdy element funkcjonowania bractwa, poczynając od hierarchii w bractwie, poprzez najróżniejsze funkcje pełnione przez członków bractwa, na opisie herbu bractwa kończąc.

Bractwo liczy obecnie dziesięciu pełnoprawnych członków, ale jesteśmy wciąż otwarci na przyjmowanie ambitnych, pracowitych osób zainteresowanych aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu oraz poszerzaniem swojej wiedzy na temat średniowiecza.

Autor: Janusz Giercuszkiewicz

Więcej informacji oraz zdjęć można znaleźć na stronie bractwa

{yoogallery src=[/images/stories/arts/choragiew_zywiecka] }

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia