poniedziałek, 20, sierpień 2018
Zapraszamy na promocję książki Wawrzyńca Ficonia - Historia krzyżami i kapliczkami znaczona.


Zapraszamy w piątek 14.01.2010 do Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgierskiej Górce (ul. Zielona 43) na spotkanie z autorem i promocję książki Wawrzyńca Ficonia - "Historia krzyżami i kapliczkami znaczona". Rozpoczęcie spotkania godz. 17:00


Każda przydrożna kapliczka, każdy krzyż stojący przy leśnej ścieżce, wśród łąk czy na uboczu ma swoją unikalną historię. Na terenie gminy Węgierska Górka jest ich bardzo wiele. Wawrzyniec Ficoń z Cięciny opracował kompletny materiał na temat ponad 200 z nich. 14 stycznia przewodnik pt. „Historia krzyżami i kapliczkami znaczona”, będzie promowany w Gminnej Bibliotece publicznej W Węgierskiej Górce. Publikację wydały Urząd Gminy Węgierska Górka i Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka.

Wawrzyniec Ficoń, przewodnik turystyczny oraz współzałożyciel i wieloletni prezes (dziś już senior) Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Cięcinie najpierw publikował krótkie notatki o obiektach sakralnych i kapliczkach na łamach czasopisma parafii w Cięcinie Nasza Wspólnota. Poszedł jednak dalej i zbiór informacji przekształcił się w przewodnik. Można powiedzieć, że materiał zbierany był do przewodnika aż 15 lat!

Przewodnik oprócz spisu obiektów przedstawia ludzkie losy związane z przydrożnymi kapliczkami i krzyżami. - „To nie jest tylko suchy opis, ograniczający się jedynie do najważniejszych wydarzeń związanych z dziejami danej kapliczki. To historia ludzi, którzy budowali te obiekty lub po prostu mieszkali obok nich. Chciałem przybliżać ich życiorysy. W wielu przypadkach były one fascynujące” – zauważa autor w rozmowie z dziennikarzem Katolickiej Agencji Informacyjnej Robertem Karpem.

W przedmowie autorstwa ks. Stanisława Bogacza, proboszcza z Cięciny czytamy: „Nie zawsze zagoniony, dzisiejszy człowiek, te dobra artystyczne, duchowe i materialne dostrzega, nie zawsze znajduje czas, aby się przy nich zatrzymać i zreflektować, nie zawsze przyjdzie mu na myśl pytanie, kto i kiedy i z jakiego powodu tę kapliczkę ufundował. A tym bardziej nie pomyśli, żeby ją otoczyć należytą czcią i o nią zadbać. Na szczęście znalazł się człowiek, który wykorzystując swoje wrodzone zdolności wsparte zdobytą wiedzą i zamiłowaniami przewodnika turystycznego, ale przede wszystkim kierujący się wiarą i odpowiedzialnością za dobro wspólne, podjął trud opisania tych kapliczek i krzyży. Tym człowiekiem jest, niewątpliwie Autor niniejszego opracowania, Pan Wawrzyniec Ficoń. (..) Czytelnikom zaś życzę, aby książka ta stała się pomocna nie tylko w odkrywaniu bogactwa kulturowego i religijnego naszych stron i wskazywała drogę przez wioski naszej gminy, ale także prowadziła w góry i na wyżyny wielkich możliwości ludzkiego ducha i umysłu oraz dobrej i silnej woli.


Czytaj także:

Krótka relacja i zdjęcie ze spotkania na stronie jednego z naszych Radnych obecnego na spotkaniu

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia