niedziela, 19, maj 2024
Zapraszamy na promocję książki Wawrzyńca Ficonia - Historia krzyżami i kapliczkami znaczona.


Zapraszamy w piątek 14.01.2010 do Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgierskiej Górce (ul. Zielona 43) na spotkanie z autorem i promocję książki Wawrzyńca Ficonia - "Historia krzyżami i kapliczkami znaczona". Rozpoczęcie spotkania godz. 17:00


Każda przydrożna kapliczka, każdy krzyż stojący przy leśnej ścieżce, wśród łąk czy na uboczu ma swoją unikalną historię. Na terenie gminy Węgierska Górka jest ich bardzo wiele. Wawrzyniec Ficoń z Cięciny opracował kompletny materiał na temat ponad 200 z nich. 14 stycznia przewodnik pt. „Historia krzyżami i kapliczkami znaczona”, będzie promowany w Gminnej Bibliotece publicznej W Węgierskiej Górce. Publikację wydały Urząd Gminy Węgierska Górka i Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka.

Wawrzyniec Ficoń, przewodnik turystyczny oraz współzałożyciel i wieloletni prezes (dziś już senior) Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Cięcinie najpierw publikował krótkie notatki o obiektach sakralnych i kapliczkach na łamach czasopisma parafii w Cięcinie Nasza Wspólnota. Poszedł jednak dalej i zbiór informacji przekształcił się w przewodnik. Można powiedzieć, że materiał zbierany był do przewodnika aż 15 lat!

Przewodnik oprócz spisu obiektów przedstawia ludzkie losy związane z przydrożnymi kapliczkami i krzyżami. - „To nie jest tylko suchy opis, ograniczający się jedynie do najważniejszych wydarzeń związanych z dziejami danej kapliczki. To historia ludzi, którzy budowali te obiekty lub po prostu mieszkali obok nich. Chciałem przybliżać ich życiorysy. W wielu przypadkach były one fascynujące” – zauważa autor w rozmowie z dziennikarzem Katolickiej Agencji Informacyjnej Robertem Karpem.

W przedmowie autorstwa ks. Stanisława Bogacza, proboszcza z Cięciny czytamy: „Nie zawsze zagoniony, dzisiejszy człowiek, te dobra artystyczne, duchowe i materialne dostrzega, nie zawsze znajduje czas, aby się przy nich zatrzymać i zreflektować, nie zawsze przyjdzie mu na myśl pytanie, kto i kiedy i z jakiego powodu tę kapliczkę ufundował. A tym bardziej nie pomyśli, żeby ją otoczyć należytą czcią i o nią zadbać. Na szczęście znalazł się człowiek, który wykorzystując swoje wrodzone zdolności wsparte zdobytą wiedzą i zamiłowaniami przewodnika turystycznego, ale przede wszystkim kierujący się wiarą i odpowiedzialnością za dobro wspólne, podjął trud opisania tych kapliczek i krzyży. Tym człowiekiem jest, niewątpliwie Autor niniejszego opracowania, Pan Wawrzyniec Ficoń. (..) Czytelnikom zaś życzę, aby książka ta stała się pomocna nie tylko w odkrywaniu bogactwa kulturowego i religijnego naszych stron i wskazywała drogę przez wioski naszej gminy, ale także prowadziła w góry i na wyżyny wielkich możliwości ludzkiego ducha i umysłu oraz dobrej i silnej woli.


Czytaj także:

Krótka relacja i zdjęcie ze spotkania na stronie jednego z naszych Radnych obecnego na spotkaniu

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia