piątek, 22, czerwiec 2018

Zmiana poszycia dachowego na nowym kościele.

 

 

 

Pomału w kościele Św. Katarzyn dobiega gruntowna jego renowacja. Remont tego zabytkowego kościoła zaczął się od wymiany dachu w roku 2010. Po pracach renowacyjnych w starym kościele przyszedł czas na nowy kościół.

 

Na kościele Przemienienia Pańskiego, potocznie nazywanym przez mieszkańców nowym kościołem, zaczął się remont dachu. Pomimo, że kościół ten w stosunku do zabytkowego drewnianego kościoła „katarzynki” jest „NOWY” to jednak najważniejsza jego część czyli dach wymagał już wymiany.

 

Kościół Przemienienia Pańskiego, a tym samym dach kościoła jest jednym z największych tego typu obiektów w naszym regionie. Poszycie wykonane jest z blachy miedzianej, która waży ok. 17 ton i jest ułożone na trzech namiotach o wysokości 30m, 34m, 26m o łącznej powierzchni 2700 m2. Od dwóch tygodni na jednym z namiotów trwają prace związane z wymianą blachy.

 

Podczas prac remontowych stwierdzono, że krokwie i deskowanie były dobrze zakonserwowane. Deskowanie jednak pierwotnie zostało wadliwie ułożone. Zdecydowano więc o uzupełnieniu ocieplenia wełną mineralną i położeniu krokwi i nowego deskowania przy zachowaniu wcześniejszego. W ten sposób dach kościoła zyska podwójne ocieplenie. Na to nowe deskowanie będzie teraz mocowana nowa blacha miedziana, felcowana maszynowo w krótkich odcinkach. Dodatkowo więc strop jest ocieplany, przez co zwiększa się możliwość efektywniejszego wykorzystania ogrzewania wewnątrz kościoła podczas sezonu zimowego.  

  

Kościół Przemienienia Pańskiego w Cięcinie, w tle zbocza góry Glinne.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Cięcinie. W tle zbocza Glinnego.

 

Nad wszystkim czuwa inżynier nadzoru mgr Adam Stasica, a sam wykonawca i jego firma odznaczają się wysoką fachowością.

Koszt wymiany pierwszego etapu prac dekarskich, wyceniono na 340 tyś. zł. Materiały, uzupełniające wyceniono oprócz wcześniej zakupionej blachy miedzianej (zakup blachy wyniósł 310 tyś. zł.), na ponad 100 tyś. zł.

Środki na ten cel są zbierane przez parafian w podobny sposób jak na renowację kościoła Św. Katarzyny tzn. datek na tacę w kopercie i na specjalne konto bankowe – dach.

 

Poniżej link do artykułu: "Prace ciesielskie to była moja robota - rozmowa z Józefem Markiem".

Wywiad udzielony portalowi ciecina.eu w sierpniu 2008r. przez Józefa Marka - majstra i budowniczego kościoła. W artykule można również znaleźć zdjęcia z budowy kościoła.

 
fiddler

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia