wtorek, 21, maj 2019

Historia cmentarza.

 

 

 

 

 

 

Przeżywamy święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - te wyjątkowe dni w całym roku. Przyzwyczailiśmy się już, że odwiedzamy groby bliskich, znanych nam osób, czasem zapalimy świeczkę na grobie zapomnianym, na którym mchy zasłoniły już cały napis. Nie wszyscy jednak wiemy, że nasze cmentarze wcale nie mają długiej tradycji. Gdyby tak przystanąć i przyjrzeć się nagrobkom na najstarszych cmentarzach, okaże się, że najbardziej wiekowe nie mają więcej niż dwieście lat.

 

Ile lat ma cmentarz w Cięcinie? Do kogo należą nasjtarsze nagrobki i pomniki? Poniżej historia Cmentarza Parafialnego w Cięcinie.

 

cmentarz

fot: AeroFoto Beskid

 

Zgodnie z austriackim "józefińskimi" przepisami z drugiej poł. XVIII wieku parafie i gminy musiały urządzać nowe cmentarze do grzebania zmarłych poza terenem zamieszkałym. Cmentarz musiał być zabezpieczony murem lub ogrodzeniem drewnianym, aby nie wchodziły na jego teren zwierzęta, ponieważ był miejscem świętym.

 

Nowy cmentarz rzymsko - katolicki w Cięcinie założono w 1837r. co poświadcza pierwszy zapis o nim w kronice parafialnej. Na dotychczasowym cmentarzu wokół kościoła Św. Katarzyny ostatnie pochówki potwierdzają zachowane kamienne płyty nagrobne z datami 1823 i 1834, wyksponowane przy tymże kościele.

 

Na "nowym" cmentarzu zaś jeszcze w nie tak odległym czasie można było odczytać na jednym z nagrobków datę pochówku z lat 40. XIX wieku: ks. Józef Olesiak + 1848.

 

Udokumentowany jest też fakt założenia kwatery dla wyznawców religii ewangelicko - augsburskiej w 1848 roku.

 

Pierwszy plac cmentarny był nieduży. O jego wielkości świadczy obecna mała bramka, stanowiąca wtedy główne wejście oraz ułożenie niektórych mogił. Znaczne powiększenie cmentarza nastąpiło w 1859 roku. Prawdopodobnie granicą cmentarza stała się wówczas dzisiejsza główna aleja. Nie wykluczone, że przed tym poszerzeniem było jeszcze jedno wcześniejsze, o którym brak zapisu w kronice parafialnej. Może o nim świadczyć położenie kwatery dla ewangelików, jak wspomniano, założonej w 1848 roku.

 

Kronika parafialna informuje, że dopiero w 1865r. postawiono porządną żelazną bramę na cmenatrz, która ufundowali majstrowie z huty w Węgierskiej Górce.

 

Jednym z najstarszych nagrobków i zarazem najbardziej interesujący jest znajdujący się przy pierwszej węższej alejce po lewej stronie pomnik w kształcie kapliczki z wieżyczką odlany z żeliwa, który stanowi cenny zabytek sztuki odlewniczej. Został on wybudowany w drugiej połowie XIX wieku dla uczczenia pamięci Wacława Bema, ufundowany przez jego żonę i dzieci. 

 

Kolejnym interesującym zabytkiem jest kamienny krzyż, który stoi w głównej alei. Został on wybudowany w 1891 roku. Pełny opis historii krzyża (Zabytkowy Kamienny Krzyż)  został opisany na łamach naszego portalu w 2012r. Obecny krzyż pochodzi z 2012r., został on odbudowany po całkowitym zniszczeniu po wichurze jaka przeszła nad Cięciną w 2011r. Krzyż został odtworzony przez Tomasza Pawlusa, kamieniarza z Cięciny. Obiekt po zniszczeniach odtworzono z detalami, w niezmienionej formie (stylu) i wymiarach.

 

W głównej alejce tuż za kamiennym krzyżem po lewej stronie stoi na mogile Franciszki i Floriana Kalfasów naturalnej wielkosći kamienna rzeźba przedstawiająca Chrystusa. Autorem działa z końca lat 50. XX wieku był syn zmarłych, wybitny artysta i rzeźbiarz Franciszek Kalfas.

 

Zebrano na podstawie ksiązki autorstwa W. Ficonia "Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie" Cięcina 2015

fiddler

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia